Fler resultat...

Generic selectors
Exakta träffar enbart
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Sök i artiklar och berättelser
Sök i sidor
Sök i kalendern
Filtrera efter kategorier (artiklar endast)
Anhörig
Blåljuscancer
Cancer generellt
Forskning
Gallvägscancer
Immunterapi
Levercancer
Magsäckscancer (Magcancer/Ventrikelcancer)
Matstrupscancer (Esofaguscancer)
Nyhetsbrev
Om PALEMA
Övrigt
PALEMA i media
Pankreascancer (Bukspottkörtelcancer)
Podcast
Pressmeddelande
Världspankreascancerdagen (WPCD)

+46 10  146 51 10

010 / 146 51 10

Dags för årets första digitala Närstående- och Anhörigmöte 22 februari 2023

av | 17 februari, 2023 | Cancer generellt, Anhörig

Så var det dags för årets första digitala Närstående- och Anhörigmöte onsdagen den 22 februari. Anmäl dig redan idag för att säkra en plats!

Dessa möten har fokus på den som står bredvid den cancersjuke. Vi tror att det är viktigt att fokusera på dessa personer också.

Vi har över 500 registrerade närstående och anhöriga i föreningen och vi vet att många känner sig mycket ensamma i denna roll som ofta är lite speciell just för ”våra” cancerdiagnoser.

Eftersom symptom för det mesta är diffusa är känslan ofta att den närstående går från frisk till att mer eller mindre bli dödsdömd på väldigt kort tid.

Sjukdomsförloppet kan vara väldigt kort och aggressivt och tyvärr är statistiken värre än för de flesta cancerdiagnoserna, så även i en stödgrupp för andra cancerformer kan man känna sig ensam.

Närstående- och Anhörigmöte

Mer stöd

Vi vill också påminna om vår slutna Facebookgrupp för anhöriga ”PALEMA – anhöriga”, om att man kan anmäla sig att ge eller få telefonstöd (information här) samt om de externa resurser som finns, exempelvis Cancerrådgivningen och Cancerkompisar.

Datum & tid

Onsdagen den 22 februari klockan 18:00 – ca 19:30

Observera också att vi i år kör dessa möten varannan månad med uppehåll under sommaren. De andra månaderna kör vi istället Stödgruppsmöte för de som är direkt cancerdrabbade.

Om anmälan

När du anmäler dig kommer du att med vändande e-post att få en bekräftelse SAMT den länk som du ska använda till mötet. Så spara det mailet och länken till det blir dags. Om du använder en kalender så får du själv manuellt lägga in tiden i kalendern.

Välkommen att kontakta PALEMAs redaktion om du har förslag på artiklar eller synpunkter på artiklar vi skrivit.

Observera att detta inte är ett debattforum, vill du debattera med andra hänvisar vi till våra slutna Facebookgrupper.

Dela – Mejla – Skriv ut:

Share- Email – Print: