Vi har tidigare berättar om att vi som en del av vårt 10-årsjubileum vill göra något nytt och annorlunda – en pilgrimsvandring! Nu är datum och sträcka bestämt. Vill du vandra med oss?
För dig som har missat det, så planerar vi att göra en pilgrimsvandring med PALEMA i slutet av april – början av maj och då vandra en Portugisisk väg – en något lättare, men otroligt vacker del av Caminon som går från Porto till Santiago de Compostela.
Vi kommer att uppleva ett fantastiskt kustlandskap, charmiga byar och en stark känsla av gemenskap med andra pilgrimer.
Det här är en chans att göra något som så många före oss har gjort, men på vårt eget sätt – för att lyfta PALEMA och våra diagnoser.

Vi tänker oss en grupp på max 15 personer som tillsammans vandrar för hopp och inspiration under cirka 2 veckor. Vandringen kommer att dokumenteras av en filmare och presenteras under PALEMA-dagen den 21 maj. Vi hoppas också kunna väcka uppmärksamhet i media under resans gång.
Läs med om vandringen – och vår ordförande Evas upplevelser från tidigare vandringar som hon har gjort – i vår tidigare artikel via knappen här under.
Vill du vandra med?
Nu har vi kommit lite längre i planeringen och bestämt exakta datum och vilken sträcka vi ska vandra. Ni kan se den på kartorna här under tillsammans med en detaljerad beskrivning av dag för dag.
Du kan också välja om du vill vandra med hela sträckan från Porto till Santiago de Compostela eller bara halva där du då startar i Tui.
Hela sträckan – 16 dagars resa
25 april – 10 maj
- 25 april: Resa till Porto (flyg bokar du själv)
- 26 april: Dag i Porto
- 27 april – 8 maj: Vandring 12 dagar (Se nedan)
- 9 maj: Dag i Santiago de Compostela
- 9 maj em: Resa Santiago – Porto¹
- 10 maj: Hemresa från Porto¹ (flyg bokar du själv)
¹ Hemresa från Porto är förslag – vill någon planera sin hemresa på annat sätt, från annan flygplats, eller åka hem en dag tidigare eller dag/dagar senare, så går det såklart också bra. Vi kommer att ha ett antal platser lediga i bilen som kommer att köra Santiago – Porto på e.m. den 9/5. Övriga alternativ Santiago – Porto är tåg eller buss.
Halva sträckan – 10 dagars resa
1 maj – 10 maj
- 1 maj: Resa till Porto (flyg bokar du själv)
- 2 maj: Resa till Tui (PALEMA ordnar)
- 3 maj – 8 maj: Vandring 6 dagar (Se nedan)
- 9 maj: Dag i Santiago de Compostela
- 9 maj em: Resa Santiago – Porto¹
- 10 maj: Hemresa från Porto¹ (flyg bokar du själv)
¹ Hemresa från Porto är förslag – vill någon planera sin hemresa på annat sätt, från annan flygplats, eller åka hem en dag tidigare eller dag/dagar senare, så går det såklart också bra. Vi kommer att ha ett antal platser lediga i bilen som kommer att köra Santiago – Porto på e.m. den 9/5. Övriga alternativ Santiago – Porto är tåg eller buss.
Arrangemanget
Vi på PALEMA ombesörjer följande:
- Planeringen av vandringen
- Beställer pilgrims-passet & snäckan
- Råd och hjälp såväl under planeringen innan som under vandringen
- Bokning av övernattningarna under vandringen
- Reseledare med bil som kan assistera med transport av bagage, transport av trötta vandrare vid behov, mm.
- Transport Porto – Tui för de som vandrar halva sträckan
- Transport Santiago – Porto inför hemresa (begränsat antal platser dock)
Deltagare ombesörjer själva:
- Flygresa till och från Porto
- Bokning av övernattningar i Porto respektive Santiago de Compostela (PALEMA kan assistera om så önskas när vi vet när och hur alla kommer att resa.)
- Reseförsäkringar / avbeställningsskydd flyg
PALEMA bekostar följande:
- Pilgrims-passet
- Minst en gemensam middag
- T-shirts och kepsar med PALEMAs logga
Uppskattade kostnader
Om man titta på flygresor.se eller liknande så finns det flygresor tur och retur Porto för runt 5 000:- per person.
Kostnaden för övernattningar beror på om man kan tänka sig att övernatta i sovsalar med ett antal andra kända eller okända personer eller om man vill ha eget rum. En mycket grov kostnadsuppskattning säger 100 – 200 kronor per natt och person för sovsalar och 250 – 500 kronor per natt och person för eget rum. exakta kostnaden för detta får vi inte förrän vi börjar boka och det gör vi när vi vet hur många vi blir och vilka olika önskemål man har. På vissa boende kan eventuellt frukost ingå. Annars kostar frukost cirka 75 – 100 kronor, lunch/middag cirka 150 – 200 kronor inklusive dryck.
Kostnaden för hotell i Porto respektive Santiago de Compostela uppskattas till 300 – 600 kronor per natt och person om man väljer de lite billigare alternative. Kolla förslagsvis på hotels.com eller liknande sajter.
Sträcka 1 – Porto – Tui
Vandringsdag / Sträcka / cirka km
- Porto Matoshinos – Vila do Conde (22 km)
- Vila do Conde – Esposende (24 km)
- Esponsende – Viana do Castelo (26 km)
- Viana do Castelo – Caminha (27 km)
- Caminha – Vila Nova de Cerveira (15 km)
- Vila Nova de Cerveira – Tui (15 km)
Sträcka 2 – Tui – Santiago de Compostela
Vandringsdag / Sträcka / cirka km
- Tui – Porrino (18 km)
- Porrino – Rendondela (16 km)
- Rendondela – Pontevedra (20 km)
- Pontevedra – Caldas de Reis (22 km)
- Caldas de Reis – Padron (19 km)
- Padron – Santiago de Compostela (26 km)
Redo att boka?
Om du är intresserad att vandra med oss fyll då i formuläret här under och välj om du vill vandra hela eller halva sträckan samt vilka boendeformer du kan tänka dig.
OBS! Vill du boka till flera personer, får du fylla i formuläret en gång per person.
Begränsat antal platser
Om du inte är redo att boka än kan du såklart avvakta lite, men vi har beslutat att ha max 15 personer med på denna vandring så vänta inte för länge om du vill med, först till kvarn…
(Du kan se hur många platser det finna kvar i formuläret nedan.)
Har du några frågor innan du bokar – mejla till kansli@palema.org med ditt telefonnummer så ringer vi upp dig och försöker svara på dem.
När du bokat plats för deltagande får du betala in en anmälningsavgift. Storleken på den beror på vilken boendeform du önskar dig och hur länge du blir med. Anmälningsavgiften är uppskattad till 50% av totala boendekostnaden, så ytterligare betalning kommer att tillkomma för boendet när vi har bokat allt och har de exakta konstanderna klara.
Anmälningsavgift per person
- Enkelt boende – 1 vecka – 600 kronor
- Enkelt boende – 2 veckor – 1 100 kronor
- Eget rum – 1 vecka – 1 500 kronor
- Eget rum – 2 veckor – 2 750 kronor