+46 10  146 51 10

010 / 146 51 10

Fler resultat...

Generic selectors
Exakta träffar enbart
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Sök i artiklar och berättelser
Sök i sidor
Sök i kalendern
Filtrera efter kategorier (artiklar endast)
Anhörig
Blåljuscancer
Cancer generellt
Forskning
Gallvägscancer
Immunterapi
Levercancer
Magsäckscancer (Magcancer/Ventrikelcancer)
Matstrupscancer (Esofaguscancer)
Nyhetsbrev
Om PALEMA
Övrigt
PALEMA i media
Pankreascancer (Bukspottkörtelcancer)
Podcast
Pressmeddelande
Världspankreascancerdagen (WPCD)

Stöd för fortsatt användning av sond efter matstrupscancerkirurgi

15 september, 2025 | Forskning, Matstrupscancer (Esofaguscancer)

I den största nordiska studien hittills kring matstrupscancerkirurgi ser forskarna tydliga bevis för att avlastning med så kallad sond kan förebygga svåra komplikationer.
Resultaten utmanar en trend med mindre sondanvändning efter stora kirurgiska ingrepp. Studien har letts från Uppsala universitet och publiceras nu i Lancet Regional Health Europe.

Flera mindre studier har antytt att det är säkert att gå ifrån traditionen att lämna en avlastande, men för många patienter obehaglig, sond efter att ha opererat bort matstrupscancer. Sonden är en plasttub som går från näsan ned till magsäcken och i detta sammanhang används den för att avlasta och minska trycket i det nyopererade området.

När frågan diskuterades i ett nordiskt forskarsamarbete kom man fram till att dessa mindre studier saknade tillräcklig statistisk styrka för att motivera en förändring av vården. Därför genomfördes en randomiserad prövning på 12 universitetssjukhus i Sverige, Norge, Danmark och Finland där man lottat mellan att ha en avlastande sond i matstrupen eller inte efter denna typ av operation.

Jakob Hedenberg
Jakob Hedenberg

Risk för läckage utan sond

Till forskarnas förvåning var det inte ofarligt att avstå från sond efter operationen då fler patienter utan sond drabbades av läckage i den nysydda skarv som skapas vid operationen. Läckage måste omedelbart behandlas, ofta med ingrepp i narkos med lidande för patienten och längre vårdtid som konsekvens.

Även om det inte var någon skillnad på överlevnad eller andra komplikationer kan denna nya kunskap minska lidandet för patienter i framtiden.

– Matstrupscancer är en ovanlig cancerform och endast cirka 200 operationer av denna typ görs per år i Sverige. Nationellt och internationellt samarbete är därför helt nödvändigt för att genomföra tillräckligt stora prövningar för att besvara de forskningsfrågor vi har. Att på drygt två år inkluderat nästan 450 patienter i detta nätverk är en stor framgång, säger cancerkirurgen Jakob Hedberg, docent vid Uppsala universitet och överläkare vid Akademiska sjukhuset i Uppsala samt ansvarig för studien.

– Vi har fått stort gehör på de internationella konferenser där preliminära resultat presenterats och principen att bygga kirurgisk vård på solid evidens gör att vi kan ge den bästa vården till våra patienter. En annan viktig effekt av detta framgångsrika samarbete är att vi kan bygga fler kliniska prövningar i det nordiska nätverk som nu konsoliderats och nästa prövning är redan under uppbyggnad, säger Jakob Hedberg.

Studien har finansierats av Cancerfonden och Nordic Cancer Union.

Studieskiss

Välkommen att kontakta PALEMAs redaktion om du har förslag på artiklar eller synpunkter på artiklar vi skrivit.

Fler nyheter:

Pin It on Pinterest