Nu har det bildats en ny nationell grupp för lever- och gallvägscancer och det var vid Levernätverkets årsmöte som PALEMA kunde dela ut sina första stipendier till forskning inom gallvägscancer. Dessa stipendier gjordes möjliga tack vare insamlingar till minne av Marlene Smith och Jenny Forsberg.
Vid Levernätverkets årsmöte 9-10/10, bildades Swedish Study Group for Hepato-Biliary Cancer (SSHBC) – ett nytt nationellt nätverk som ska stärka samverkan och forskning kring lever- och gallvägscancer.
SSHBC ska fungera som en plattform för gemensamma studier, erfarenhetsutbyte och utveckling av vården inom det hepato-biliära området. Nätverket får en tydlig struktur där alla regioner är representerade, och styrelsens roll blir att samordna och stödja arbetsgrupperna snarare än att styra dem.
Flera discipliner kommer att involveras – inte bara kirurger, utan även onkologer, radiologer, patologer och andra relevanta specialiteter – för att stärka det multidisciplinära perspektivet i både forskning och klinik.
Det var i samband med detta årsmöte den 9-10 oktober som PALEMAs ordförande Eva Backman och Styrelseledamoten och medlem i diagnosgruppen för lever- och gallvägscancer Fredrik Smedberg kunde dela ut de två stipendierna till årets mottagare som var Anna Forslund, specialistläkare i kirurgi vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset, och Antonio Akiki, AT-läkare vid ME Övre Buk, Karolinska Universitetssjukhuset.
Eva Backman, Antonio Akiki, Anna Forslund, Fredrik Smedberg
Om pristagarna och deras studier
Anna Forslund – forskning om frailty och behandlingsutfall vid gallvägscancer
Anna Forslund är doktorand med projektet ”Frailty och dess påverkan vid gallvägsavlastning och behandling av gallvägscancer”. Projektet adresserar en central och kliniskt mycket angelägen fråga: hur skörhet (frailty) och samspelet mellan komorbiditet, behandlingar och komplikationer påverkar överlevnad, behandlingsutfall och livskvalitet hos patienter med gallvägscancer.
Genom att kombinera nationella registerdata med journalgranskning ska projektet bidra med ny kunskap om hur frailty påverkar val av behandling, risken för komplikationer och möjligheten att fullfölja planerad behandling. Resultaten väntas på sikt kunna bidra till mer individualiserade och patientsäkra behandlingsstrategier.
– Vi ser projektet som både vetenskapligt betydelsefullt och kliniskt högst relevant, med stor potential att förbättra vården för en utsatt patientgrupp. Det är med stor glädje vi delar ut 2025 års projektbidrag för gallvägscancer till Anna Forslund, säger Eva Backman, ordförande i PALEMA.
– Forskningsbidraget kommer att vara till stor nytta i finansieringen av forskningen. Att få detta från patientföreningen är extra värdefullt, eftersom det blir som ett kvitto på att arbetet upplevs meningsfullt och betydelsefullt för dem det berör mest, säger Anna Forslund
Antonio Akiki – forskning om återfallsrisk vid levercancer
Antonio Akiki tilldelas bidraget för sitt forskningsprojekt kring intrahepatiskt kolangiokarcinom, en cancerform i leverns gallgångar som ofta återkommer även efter kirurgi. Projektet syftar till att kombinera blodbaserade biomarkörer, vävnadsanalys och radiologi för att förbättra den preoperativa riskvärderingen. Målet är att etablera CSF1 som en prognosmarkör för tidigt återfall och därigenom individualisera behandlingen. Projektet kombinerar translationell grundforskning med klinisk tillämpning och kan på sikt bidra till mer träffsäkra behandlingsstrategier och förbättrad överlevnad.
– Antonio Akikis forskning representerar ett spännande och innovativt steg mot mer individanpassad cancerbehandling. PALEMA är stolta över att kunna stödja detta viktiga arbete, säger Eva Backman, ordförande i PALEMA.
– Jag är djupt tacksam för stipendiet från PALEMA. Som forskare i början av min karriär betyder stödet och förtroendet mycket. Det känns särskilt hedrande att det kommer från en patientförening som representerar de personer vi vill göra skillnad för, säger Antonio Akiki
Till minne av Marlene och Jenny
Två större insamlingar ligger till grund för att kunna dela ut dessa medel till forskningen. Den första var till minne av Marlene Smith och den andra till minne av Jenny Forsberg.
Ett stort tack till Marlenes och Jennys familj och vänner som velat hedra deras minne och genom sina insamlingar gjort detta första steg möjligt. Insamlingarna är ännu aktiva och det finns redan nu medel att kunna dela ut forskningsbidrag till stöd för forskning om gallvägscancer även nästa år.
Marlene Smith
Insamlingssida
Jenny Forsberg
Insamlingssida















