+46 10  146 51 10

010 / 146 51 10

Fler resultat...

Generic selectors
Exakta träffar enbart
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Sök i artiklar och berättelser
Sök i sidor
Sök i kalendern
Filtrera efter kategorier (artiklar endast)
Anhörig
Blåljuscancer
Cancer generellt
Forskning
Gallvägscancer
Immunterapi
Levercancer
Magsäckscancer (Magcancer/Ventrikelcancer)
Matstrupscancer (Esofaguscancer)
Nyhetsbrev
Om PALEMA
Övrigt
PALEMA i media
Pankreascancer (Bukspottkörtelcancer)
Podcast
Pressmeddelande
Världspankreascancerdagen (WPCD)

Anocca tar in 440 miljoner kronor för klinisk prövning mot bukspottkörtelcancer

av | 31 oktober, 2025 | Forskning, Pankreascancer (Bukspottkörtelcancer)

Finansieringen möjliggör genomförandet av tidiga kliniska studier för Anoccas program VIDAR-1, som bygger på bolagets avancerade FoU-plattform, i en prövning som riktar sig mot bukspottkörtelcancer. VIDAR-1 är den första TCR-T-terapi som tillverkats med modern gensaxteknologi i Europa och rekrytering pågår.

Anocca AB, ett världsledande svenskt TCR-T[1]-cellterapiföretag, har framgångsrikt tagit in cirka 440 miljoner kronor (cirka 46 miljoner USD) i en ny finansiering.

Det nya kapitalet kommer att användas för att driva den fortsatta utvecklingen av VIDAR-1, Anoccas genredigerade TCR-T-cellsterapi som riktar sig mot muterat KRAS vid bukspottkörtelcancer genom tidiga kliniska studier, samt för att avancera bolagets prekliniska pipeline.

Forskning

Finansieringsrundan leddes av Mellby Gård, med starkt stöd från AMF, Ramsbury och befintliga investerare, tillsammans med nya investerare.

Rekrytering är nu öppen för Fas I av multicenterstudien VIDAR-1, som genomförs vid ledande universitetssjukhus i Sverige, Danmark, Tyskland och Nederländerna.

Reagan Jarvis, medgrundare och VD, säger: “Vi tackar våra investerare för deras starka och fortsatt långsiktiga stöd när vi nu för första gången prövar våra TCR-T-cellterapier i klinik. Teamet har byggt en unik utvecklingsplattform och intern tillverkningskapacitet och vi ser nu med stor tillförsikt fram emot att de första produkterna når patienter med stora medicinska behov.”

Johan Andersson, ordförande Mellby Gård, kommenterar: “Vi har varit investerade i Anocca under hela dess prekliniska utveckling och är glada över att se bolaget ta steget in i klinisk fas. Vi ser fram emot att följa hur Anocca med sina innovativa terapier kan hjälpa patienter som i dag har begränsade behandlingsalternativ.”

SEB Corporate Finance har agerat finansiell rådgivare till Anocca i samband med transaktionens slutförande, medan Mannheimer Swartling och HWF Advokater har varit juridiska rådgivare.

Läs mer om Annoca här

Om PALEMAs artiklar

Det händer ibland att vi skriver artiklar om ett specifikt företag, en specifik organisation eller en specifik produkt. Vi tar aldrig emot någon ersättning för att skriva artiklar utan vi skriver enbart om det som vi bedömer vara av intresse för våra läsare. Likaså om vi länkar till en specifik sida så är det för att vi bedömer informationen där vara av intresse för våra läsare, inte för att vi får betalt för det.

Våra olika policyer, bland annat sponsor- och samarbetspolicy finns att läsa här.

Blåljuscancer (R)

Välkommen att kontakta PALEMAs redaktion om du har förslag på artiklar eller synpunkter på artiklar vi skrivit.

Observera att detta inte är ett debattforum, vill du debattera med andra hänvisar vi till våra slutna Facebookgrupper.

Dela – Mejla – Skriv ut:

Share- Email – Print:

Vi tackar våra sponsorer för deras oumbärliga stöd!

Weekend Webbexperterna
Wavebox
Weekend Webbexperterna
Mediemerah

Fler nyheter:

More news:

Pin It on Pinterest