Fler resultat...

Generic selectors
Exakta träffar enbart
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Sök i artiklar och berättelser
Sök i sidor
Sök i kalendern
Filtrera efter kategorier (artiklar endast)
Anhörig
Blåljuscancer
Cancer generellt
Forskning
Gallvägscancer
Immunterapi
Levercancer
Magsäckscancer (Magcancer/Ventrikelcancer)
Matstrupscancer (Esofaguscancer)
Nyhetsbrev
Om PALEMA
Övrigt
PALEMA i media
Pankreascancer (Bukspottkörtelcancer)
Podcast
Pressmeddelande
Världspankreascancerdagen (WPCD)

+46 10  146 51 10

010 / 146 51 10

Christina Gerde medverkar vid European Liquid Biopsy Society event 4 nov

9 december, 2025 | PALEMA i media

Detta är en presentation av Christina Gerde för ca 80 experter på liquid biopsy från 4 november 2025 i Madrid. Det handlar om PALEMA och våra behov.

ELBS är ett europeiskt forsknings- och samarbetsnätverk bestående av akademiska institutioner, universitetssjukhus och företag inom diagnostik och läkemedel. Målet med organisationen är att driva fram användningen av “liquid biopsy” (flytande biopsi) — alltså diagnostiska tester baserade på blod eller andra kroppsvätskor – så att de snart blir en del av den kliniska rutinen och därmed gynnar cancerpatienter.

 

Efter 4 tim, 24 minuter och 45 sek in på spelningen på youtube finns Christinas föredragning om PALEMA den enda patientpresentationen som gjordes, sist i programmet.
Christina Gerde medverkar vid European Liquid Biopsy Society event 4 nov

Välkommen att kontakta PALEMAs redaktion om du har förslag på artiklar eller synpunkter på artiklar vi skrivit.

Fler nyheter:

Pin It on Pinterest