+46 10  146 51 10

010 / 146 51 10

Inbjudan till webbinarium om cancervård utomlands för blåljuscancer den 28/1

av | 8 januari, 2026 | Blåljuscancer, Cancer generellt

Patienter drabbade av PALEMAs blåljuscancer-diagnoser behöver kunna få vård i utlandet om de svenska behandlingarna ej räcker till. Dödligheten är hög och få behandlingar finns jämfört med andra cancerdiagnoser, så alla möjligheter behöver nyttjas.

Även om den svenska vården oftast är bra så behöver vi hålla koll på utlandet och ibland tyvärr söka vård där om där finns specialistvård och kliniska studier som inte finns i Sverige! Detta vill vi göra tillsammans med behandlande läkare.

Hur cancervård i utlandet går till är otydligt. Det är inte heller så vanligt att patienter kommer till utlandet för vård trots att behovet är stort. Därför detta initiativ – att ta reda på hur man gör och berätta om det!

Anmälan öppen

Webbinariet beräknas pågå mellan 15:00 – 19:30 och du kan se agenda och talare samt anmäla dig på eventsidan via knappen här under.

PALEMA Webbinarium

Detta webbinarium sponsras av:

Jazz Pharmaceuticals
Blåljuscancer (R)

Välkommen att kontakta PALEMAs redaktion om du har förslag på artiklar eller synpunkter på artiklar vi skrivit.

Observera att detta inte är ett debattforum, vill du debattera med andra hänvisar vi till våra slutna Facebookgrupper.

Dela – Mejla – Skriv ut:

Share- Email – Print:

Vi tackar våra sponsorer för deras oumbärliga stöd!

Weekend Webbexperterna
Wavebox
Weekend Webbexperterna
Mediemerah

Fler nyheter:

More news:

Pin It on Pinterest