+46 10  146 51 10

010 / 146 51 10

Fler resultat...

Generic selectors
Exakta träffar enbart
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Sök i artiklar och berättelser
Sök i sidor
Sök i kalendern
Filtrera efter kategorier (artiklar endast)
Anhörig
Blåljuscancer
Cancer generellt
Forskning
Gallvägscancer
Immunterapi
Levercancer
Magsäckscancer (Magcancer/Ventrikelcancer)
Matstrupscancer (Esofaguscancer)
Nyhetsbrev
Om PALEMA
Övrigt
PALEMA i media
Pankreascancer (Bukspottkörtelcancer)
Podcast
Pressmeddelande
Världspankreascancerdagen (WPCD)

Pilgrimsvandringen 2026 – då var vi igång!

av | 26 april, 2026 | Om PALEMA

Så har då PALEMAs pilgrimsvandring 2026 startat. Varför gör vi då en sådan aktivitet? Hör PALEMAs ordförande Eva Backman diskutera detta med PALEMAs kanslichef Anders Alhbin.

Att pilgrimsvandra är ju en mycket gammal tradition.  Camino de Santiago (Jakobsleden) är en rad pilgrimsleder i Spanien som går till Aposteln Sankt Jakobs grav i katedralen i Santiago de Compostela. Under 800-talet bildades leder när folk vandrade till graven och idag följer man i stort sett i deras fotspår.

“Caminon”, som leden ibland kallas på svenska, är en av världens mest populära pilgrimsleder med hundratusentals vandrare per år.

En pilgrimsvandring är en personlig resa och alla har sina anledningar. I många fall handlar det om personlig utveckling och att vandra är ett av de bästa sätten att vara närvarande i nuet. I andra fall finns religiösa skäl. Vad drivkraften än må vara, Camino de Santiago är en omvälvande upplevelse!

PALEMAS pilgrimsvandring 2026-04-25

Eva Backman

Så – varför gör vi på PALEMA en sådan resa och vad har det med cancer att göra?

Hör PALEMAs ordförande Eva Backman diskutera detta med PALMAs kanslichef Anders Alhbin i detta samtal som gjordes på vandringens första dag i en lummig skog i Portugal.

Se också lite bilder från första dagen under filmen.

Stöd vandrarna – Ge en gåva

Vi gör denna vandring för att:

  1. Visa på att motion är viktigt när man är cancerdrabbad och att man kan medverka även om man är drabbad.
  2. Väcka uppmärksamhet för våra marginaliserade cancerdiagnoser.
  3. Samla in pengar till PALEMA och till forskningen.

Överskottet från de pengar vi samlar in går med 50% till PALEMAs verksamhet och 50% till forskningen,

Välj önskat belopp eller fyll i valfritt belopp och lägg en beställning.

Då skickas du vidare till webbshoppens varukorg och kassa där du kan ange dina uppgifter och betala

Blåljuscancer (R)

Dela – Mejla – Skriv ut:

Share- Email – Print:

Varmt tack till våra sponsorer av Pilgrimsvandringen:

the Neat Company
the Neat Company
Helly Hansen
Länna Sport
Aktiv mot cancer
Weekend Webbexperterna

Fler nyheter:

More news:

Pin It on Pinterest