Nu startar vi en ny serie av digitala samtalsträffar för dig som är anhörig eller närstående. Tanken är att skapa en liten och trygg grupp där man får möjlighet att lära känna varandra och dela erfarenheter av att vara anhörig eller närstående till någon med någon av PALEMAs diagnoser.
Det kommer att bli träffar vid tre olika tillfällen under hösten:
15 oktober kl. 18:30-20:00
12 november kl. 18:30-20:00
17 december kl. 18:30-20:00
Vi tänker börja med en grupp på maximalt 7 personer och vad vi kommer att diskutera får vi se när vi startar. Du kanske lever mitt i rollen som anhörig eller närstående, eller så har du förlorat den som varit sjuk. Om vi ser att behoven skiljer sig åt kan det bli aktuellt att starta olika grupper.
Du anmäler dig via knappen här under senast den 12 oktober och anmälan avser samtliga tre träffarna. Om intresset är större än antalet platser kommer vi att starta flera olika grupper istället för att göra grupperna större. Tanken är just att skapa ett mindre sammanhang där man kan känna sig trygg, lära känna varandra och få utrymme att dela sina erfarenheter.
Dessa möte hålls av Kia Karlsson och Eva Persson i PALEMAs anhöriggrupp.
Kia Karlsson
Eva Persson










