010 / 146 51 10

Generic selectors
Exakta träffar enbart
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Sök i artiklar och berättelser
Sök i sidor
Sök i kalendern
Filtrera efter kategorier (artiklar endast)
Anhörig
Blåljuscancer
Cancer generellt
Forskning
Gallvägscancer
Levercancer
Magsäckscancer (Magcancer/Ventrikelcancer)
Matstrupscancer (Esofaguscancer)
Nyhetsbrev
Om PALEMA
Övrigt
PALEMA i media
Pankreascancer (Bukspottkörtelcancer)
Podcast
Pressmeddelande
Världspankreascancerdagen (WPCD)

Se inspelning från webbinarium – Lever- och gallvägar – en känslig lokalisation vid tumör

av | 26 oktober, 2020 | Levercancer

Den 22 oktober höll vi ett webbinarium på PALEMA och ämnet som avhandlades var Lever- och gallvägar – en känslig lokalisation vid tumör. Webbinariet var enbart öppet för medlemmar och betalande deltagare, men nu kan alla som vill se det i efterhand.

Inbjudna föredragshållare var Magnus Rizell och Helena Taflin från Sahlgrenska Universitetssjukhuset samt Inger Jones Eriksson och Barbro Ansfors som berättade från patienters perspektiv.

Webbinariet organiserades av PALEMAs avdelning Väst och det var tredje gången vi  genomförde ett webbinarium med den här tekniken och det mesta fungerade bra den här gången också!

Videon är nu publicerad på vår YouTube kanal och ni kan även kan se den direkt här nedan.

Webbinarium - Lever-galla

Ni som ser på eftersändningen här nedan får också mycket gärna lämna era synpunkter, det ligger en enkät på den här sidan som ni gärna får fylla i efter att ni tittat på inspelningen. Enkäten är öpen till den 30 november.

Vi säger ju i slutet av sändningen att ni automatiskt kommer att dirigeras om till enkäten, men det gällde under direkständningen, så ni som ser det i efterhand få då istället använda länken här ovan.

Välkommen att kontakta PALEMAs redaktion om du har förslag på artiklar eller synpunkter på artiklar vi skrivit.

Fler nyheter:

Cancer generellt

Susanne pärlar vidare

År 2016 förlorade Susanne Wennberg sin mamma i bukspottkörtelcancer. Tillsammans bestämde familjen då att göra armband för att sprida kunskapen och sätta fokus på behovet av forskning. Till dags dato har de gjort 1184 armband!

Ystad lasarett
Cancer generellt

Bra bemötande i Ystad

Vi får ju tyvärr höra en del mindre bra historier om den svenska sjukvården, men vi får aldrig glömma att i väldigt många fall fungerar det bra. Här är en sådan positiv berättelse från PALEMAs medlem Pontus Myrén.

Pin It on Pinterest