010 / 146 51 10

Generic selectors
Exakta träffar enbart
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Sök i artiklar och berättelser
Sök i sidor
Sök i kalendern
Filtrera efter kategorier (artiklar endast)
Anhörig
Blåljuscancer
Cancer generellt
Forskning
Gallvägscancer
Levercancer
Magsäckscancer (Magcancer/Ventrikelcancer)
Matstrupscancer (Esofaguscancer)
Nyhetsbrev
Om PALEMA
Övrigt
PALEMA i media
Pankreascancer (Bukspottkörtelcancer)
Podcast
Pressmeddelande
Världspankreascancerdagen (WPCD)

Oktober är lever- och gallvägsmånaden på PALEMA

av | 3 oktober, 2022 | Gallvägscancer, Levercancer

Oktober är Levercancermånaden 2022 – #LiverCancerAwarenessMonth – men vi på PALEMA arbetar ju även med de som är drabbade av Gallvägscancer, så vi inkluderar båda diagnoserna i denna månad.

Vi kommer under månaden att dela en del material på sociala media som är till för att väcka uppmärksamhet för dessa diagnoser. Hjälp oss genom att sprida detta vidare i era nätverk.

Vi kommer att dela i våra öppna kanaler.

Gallblåsa - Medicinska illustrationer är skapade av Kari C. Toverud CMI
Utöver material i våra sociala media kanaler, kommer vi att publicera en del artiklar samt kommer vi att ha ett webbinarium den 20 oktober om nya möjligheter & behandlingar för gallvägscancer.

Läs mer om detta och se mer information om cancerdiagnoserna inklusive material från DICE (Digestive Cancers Europe) på kampanjsidan nedan.

Välkommen att kontakta PALEMAs redaktion om du har förslag på artiklar eller synpunkter på artiklar vi skrivit.

Fler nyheter:

Cancer generellt

Susanne pärlar vidare

År 2016 förlorade Susanne Wennberg sin mamma i bukspottkörtelcancer. Tillsammans bestämde familjen då att göra armband för att sprida kunskapen och sätta fokus på behovet av forskning. Till dags dato har de gjort 1184 armband!

Ystad lasarett
Cancer generellt

Bra bemötande i Ystad

Vi får ju tyvärr höra en del mindre bra historier om den svenska sjukvården, men vi får aldrig glömma att i väldigt många fall fungerar det bra. Här är en sådan positiv berättelse från PALEMAs medlem Pontus Myrén.

Pin It on Pinterest